PERHOKALASTUSMATKAT – KUUBA, ZAPATA
Hienoa tarponin, permitin ja bonefishin perhokalastusta Fishmasterin Kuuban Zapata matkakohteessa. Varaamme koko Perola jahdin pelkästään 6 henkilön Fishmaster kalastusryhmän käyttöön. Jouni Rauha toimii ryhmän matkanjohtajana. Zapata niemimaan saaristo on trooppisen perhokalastuksen paratiisi, joka sijaitsee Kuuban etelärannikolla ja tarjoaa huippuluokan suolaisen veden perhokalastusta hienossa ympäristössä.
ZAPATA
Kuuban eteläosan Matanzasin maakunnassa sijaitsevaa Ciénaga de Zapataa pidetään Karibian saarten parhaiten säilyneenä kosteikkojärjestelmänä. Suojellakseen edelleen näitä kosteikkoja Kuuban hallitus esitti Unescolle vuonna 2003 ehdotuksen Ciénaga de Zapatan julistamisesta maailmanperintökohteeksi. Kaikki tätä suojelualuetta ympäröivät Zapatan vedet ovat kalastusalueesi koko viikon ajan.
PERHOKALASTUS
Kuuban Zapata niemimaan saaristo on kuuluisa erinomaisesta tarponin, permitin ja bonefishin kalastuksesta. Permitin kalastus on Zapatan alueella erityisen hyvää ja siksi sieltä saadaankin vuosittain suuri määrä Grand Slameja. Alueella on lukemattomia erityyppisiä kalastuspaikkoja. Yhdessä paikallisen kalastusoppaan kanssa kierretään veneellä alueen niemiä, salmia ja matalikoita ja etsitään ruokailevia kaloja. Perhokalastamme matalikoilla kahlaamalla ja veneestä järeillä 8-10 luokan yhdenkäden perhovälineillä.
Varaamme koko Perola jahdin pelkästään 6 henkilön Fishmaster kalastusryhmän käyttöön. Perola jahdilla on käytössä 5 hyttiä ja 3 kalastusvenettä eli skiffiä. Kuuban Zapata matkalla Fishmaster ryhmälle on tarjolla 4 paikkaa kalastajille, joille on varattu oma hytti jahdilla (1 henkilö/ hytti) ja jaetut kalastusveneet (2 henkilöä/vene). Matkalla Fishmaster ryhmälle on tarjolla 2 paikkaa kalastajille, joille on varattu jaettu hytti jahdilla (2 henkilöä/ hytti) ja jaettu kalastusvene (2 henkilöä/vene).
PERHOVAVAT JA KELAT
Suosittelemme 7-8 luokan 9′ perhovapaa bonefishin kalastukseen ja 9-10 luokan 9′ vapaa permitiä varten. Tarponin kalastukseen suositellaan 10-11 luokkien 9′ jalkaisia vapoja. Keloiksi sopivat levyjarrulliset perhokelat joihin mahtuu vähintään 200 metriä pohjasiimaa. Perhosiiman bonefishin ja permitin kalastukseen pitäisi olla trooppiseen perhokalastukseen tarkoitettu kelluva WF siima.
Bonefishille suositellaan 270-330 cm pitkää fluorocarbon kartioperuketta jossa kärjen paksuus on 0.30-0.33 mm. Permitille suositellaan 300-390 cm fluorocarbon kartioperuketta jossa kärjen paksuus on 0.33-0.36 mm. Tarponin kalastukseen suositellaan nopeasti uppoavaa siimaa syvissä kanaaleissa, intermediate siimaa flatseilla ja kelluvaa siimaa mangrovesaarten reunoissa. Tarponin kalastukseen sopii vavan mittainen 60-80 lbs tasapaksu fluorocarbon peruke.
PERHOT
Bonefish perhoja: Gotscha, Crazy Charlie, Bonefish Bitter, Mantis shrimp hiekan värisenä tai vaaleanruskeana, koot 4, 6, 8. Permit perhoja: Avalon, Velcro Crab ja Del Merkin Longarm koot 2, 4. Tarpon ja snook perhot: Deceiverit koot 1/0-3/0 ruskea, oranssi, oliivi-valkoinen, Black Death, Black and Purple ja Purple Death.
MAJOITUS
Havannassa majoitutaan matkan alussa 1 yö hyvässä hotellissa yhden hengen huoneissa. Kalastusviikon aikana perhokalastajat majoittuvat hyvin varustellussa Perola jahdissa. Perola jahti on luksusalus, joka on suunniteltu ja rakennettu perhokalastajien emoalukseksi.
Eksklusiivinen Perola huvijahti tarjoaa 5 kpl mukavia hyttejä, joissa useimmissa on oma kylpyhuone ja suihku, joten se on tukikohtasi viikon pituisella matkalle Zapatan niemimaan kalastusalueella. Kalastajat majoitetaan ilmastoiduissa hyteissä 1-2 henkilöä per hytti hyvin varustetulla Perola-jahdilla, lähellä kalastuspaikkoja. Kaikki ateriat Perola jahdilla sisältyvät matkan hintaan.
Perolan keittiö on hyvä sekoitus gourmet-yksinkertaisuutta. Päivän tuore kala ja hummeri ovat monien aterioiden keskipiste, joita täydentävät tuoreista vihanneksista ja erilaisista hedelmistä tehdyt raikkaat salaatit. Viikon aikana voit nauttia myös hyviä possu- ja kanaruokia, tuoretta sashimia ja italialaistyylisiä pizzoja alkupaloina. Ammattitaitoinen baarimikko valmistaa iltaisin kalastajille hyviä drinkkejä; Daiquireja, Cuba Librejä ja Mojitoja.
MATKAN TOTEUTUS
Johdettu perhokalastusmatka. Matka toteutetaan paikallisen yhteistyökumppanin kanssa. Kalastajat lentävät Helsingistä Keski-Euroopan kautta Kuuban Havannaan. Matkan alkupäässä vietetään yksi yö Havannassa hyvätasoisessa hotellissa. Kalastusviikko Kuuban Zapatassa on aina lauantaista lauantaihin. Havannasta on 3 tunnin bussimatka Zapesca satamaan, jossa Perola jahti odottaa. Aluksella siirrytään 2-3 tunnin vesimatka Zapataan ja kalastetaan sunnuntai aamusta perjantai-iltapäivään eli 6 päivää. Perjantaina iltapäivällä klo 15-19 siirrytään Perola jahdilla takaisin Zapescan satamaan, jossa yövytään vielä yksi yö aluksella ja lauantaina aamulla on järjestetty bussikuljetus Havannaan. Mahdollisesti voimme jatkaa vielä samana iltana paluulennolla Havannasta Helsinkiin.
- Hinta: 7980 eur/ hlö – 2 henkilöä/ hytti ja 2 henkilöä/vene – 2 kalastajaa
- Matkan kesto: 6 kalastuspäivää/7 yötä kohteessa, 1 yö Havannassa
- Ryhmän koko: 1 matkanjohtaja + 5 henkilöä = 6 kalastajaa
- Kalastusmatka sisältää: Majoitus Perola jahdilla, Ruokailut jahdilla, Alkoholi- ja virvoitusjuomat jahdilla, Kalastusluvat, Perhokalastus, Opastus (2 hlöä/vene/opas), Venekuljetukset
- Kalastusmatka ei sisällä: Lennot Helsinki/Havanna/Helsinki, Hotelliyö Havannassa, Taksit ja ruokailut Havannassa, Tipit kalastusoppaalle (300 eur/kalastaja), Tipit henkilökunnalle (150 eur/kalastaja), Conservation fee (200 eur/hlö), e-viisumi (22 eur)
- Kalalajit: Tarpon, Permit, Bonefish, Snook, Jack Crevalle, Barracuda, Snapper
- Kalastuskausi: 1.1.-31.12.































