Fishmaster mökki Merikarvianjoen rannalla
Helmikuussa ostimme pienen mökin ja palan maata Merikarvianjoen rannalta Länsi-Suomesta. Koko kevään olemme remontoineet mökkiä, ja vähitellen siitä on tullut mukava ja viihtyisä kalastusmökki omalla jokirannalla.
Fishmaster mökin sähköt toimii aurinkoenergialla ja mökissä voi majoittua kaksi henkilöä. Mökissä on mukava sauna, pieni keittiö ja suuri terassi grillipaikkoineen.
Tulevaisuudessa meillä on suunnitelmissa järjestää yhden päivän perhokalastuskursseja, Speyheittokursseja ja myös perhokalastuksen opastusta Merikarvianjoella.
Merikarvianjoen kalasto muodostuu pääasiassa kirjolohista, mutta jokeen nousee myös jonkinverran meritaimenia. Parhaat kalastuskuukaudet joella ovat huhtikuu, toukokuu keväällä ja syyskuu, lokakuu syksyllä.
